Gdzie jechać na narty?

Gdzie jechać na narty?

Jeśli jesteś fanem sportów zimowych z pewnością zastanawiasz się, gdzie w tym lub już w przyszłym roku wybrać się na narty? Czy lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z krajowych stoków czy zorganizowanie zagranicznego wyjazdu? Sprawdź, co polecamy w dzisiejszym artykule.

Zima – stoki, grzaniec i narty

Coraz częściej, wyjeżdżając na narty decydujemy się na wybór zagranicznych stoków, kuszeni długością tras, brakiem kolejek i zapierającymi dech w piersiach widokami. Nikt przecież nie zaprzeczy, że austriackie, szwajcarskie czy włoskie góry są mekką nie tylko narciarzy, ale wszystkich miłośników zimowego szaleństwa.

Europejskie Centrum Konsumenckie w 2011 roku przeprowadziło badanie na ponad 200 kurortach z 20 krajów, w tym z: Austrii, Czech, Włoszech czy Szwajcarii. Celem przeprowadzanych ankiet i porównania oferty było wyłonienie najlepszych ośrodków narciarskich. Zwycięzcy zostali przydzieleni do określonej kategorii – od najtańszych po najdroższe kurorty.

Podczas analizy uwzględniono: ceny karnetów (tzw. skipass), długość i rodzaj tras, udogodnienia (takie jak stoki do carvingu, oświetlenie, nocne zjeżdżanie) oraz atrakcje dodatkowe – snowparki, lodowiska lub kryte baseny.

Ośrodki podzielono ze względu na wysokość karnetu w stosunku do oferowanych tras. Co ciekawe w zestawieniu nie znalazł się żaden polski ośrodek.

W grupie 1-10 km tras najtańsze okazały się ośrodki na terenie Czech i Litwy. Warto odwiedzić Cervenhorske sedno lub Sport Areal Kliny. Oferta ośrodków skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi lub osób początkujących.

Jeśli jednak zależy nam na dłuższych zjazdach lub większej różnorodności trzeba zerknąć na ośrodki znajdujące się we Francji (Les Portes du Mont-Blanc; 100 km tras), Włoszech (SkiArea Valchiavenna; 60 km tras) lub Austrii (Dachstein WestWildkogel Ski-Arena; 55 km tras).

Jak się okazało najkorzystniej wyjechać na narty do naszych sąsiadów, Czechów. Najdroższe ośrodki znajdują się na terenie Szwajcarii, Austrii i Hiszpanii.

Narty z całą rodziną – gdzie jechać?

Tu również wygrały Czechy, a zwłaszcza ośrodki Kliny i Novako Bozi Dar – niestety z trasami wyłącznie dla początkujących o długości 1-2 km. Dłuższe trasy w dobrej cenie oferują Niemcy (Kolben/Laber) lub Austria ( Konigsberg).

Inne znane ośrodki za granicą to słowacki Chopok w Jasnej lub trochę dalej położona Dolina Słońca w Terentino we Włoszech.

Tak naprawdę do wyboru mamy wiele możliwości i ofert na terenie całej Europy. Na co jednak zwrócić uwagę podczas planowania zagranicznej wycieczki?

  1. Zawsze wyjeżdżaj na narty z ważnym ubezpieczeniem i wyposaż się w EKUZ ( Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego)

  2. Sprawdź, ile kosztuje wypożyczenie sprzętu na miejscu i czy nie obowiązują jakieś zniżki?

  3. Dokładnie zapoznaj się z ofertą noclegową i oferowanymi posiłkami. Uważaj na ukryte lub dodatkowe koszty – np. korzystanie z hotelowej siłowni lub basenu.

  4. Zaplanuj swój dzień i zdecyduj, czy faktycznie potrzebujesz całego karnetu czy wystarczą Ci pojedyncze dni.

A gdzie na narty w Polsce?

W ostatnich latach infrastruktura narciarska w Polsce bardzo się rozwinęła, proponując coraz nowsze udogodnienia, ale mimo wszystko wciąż krótkie i zatłoczone trasy. Jeśli planujesz spędzić zimowy urlop w krajowych górach zapoznaj się z ofertą ośrodka Świeradowa ZdrójSkrzyczne w Szczyrku lub Ski Areny Szrenica.

Niestety polskie ośrodki nie oferują zbyt długich tras, ale w niektórych kurortach pojawiają się trasy czarne dla zaawansowanych narciarzy oraz trochę łatwiejsze, oznaczone kolorem czerwonym.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne miejsce sprawdź swój sprzęt. Pamiętaj, nawet najlepsze trasy nie sprawią Ci radości, jeśli sprzęt zawiedzie. Chcesz porozmawiać o doborze nart, butów lub kasku? Napisz do nas! Z chęcią Ci pomożemy.

Napisz odpowiedź