Jak dobrać swoje pierwsze narty?

Jak dobrać swoje pierwsze narty?

Odpowiednie dopasowanie sprzętu to kluczowy element, który umożliwi bezpieczną jazdę na nartach. Dzięki dostosowaniu się do rad profesjonalistów nie będziesz narażony na niepotrzebne kontuzje oraz wykluczy to korzystanie ze sprzętu, który jest niedopasowany do twoich umiejętności.

PAMIĘTAJ! Sprzęt narciarski musi być dobrany do poziomu jazdy, a także osobistych preferencji oraz warunków panujących na stoku.

I tutaj wracamy do pytania rozpoczynającego nasz artykuł – czyli jak dopasować sprzęt narciarski, żeby faktycznie spełniał wymienione powyżej zadania, a pobyt na stoku był przede wszystkim frajdą?

 

Narty dzielą się na grupy

Wybierając się do sklepu stacjonarnego czy przeglądając oferty internetowe, spotkasz się z różnymi rodzajami nart. Poniżej prezentujemy najczęściej występujący podział:

 • Allround – to narty najpopularniejsze i najczęściej spotykane na stoku. Bardzo uniwersalne, dlatego będą odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych (można się na nich uczyć, a także doskonalić nabyte już umiejętności). Są najlepszym wyborem jeżeli szukamy nart, które sprawdzą się na stokach o różnym stopniu trudności. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie komfortu i lekkości jazdy, dlatego polecane są głównie do jazdy rekreacyjnej.

middle_img_33979full_img_31924

 • Allmountain – doskonała opcja dla osób, które szukają desek do jazdy w różnych warunkach śniegowych. Głównym przeznaczeniem tego typu nart jest jazda po trasie, jednak świetnie poradzą sobie także na puchu - poza trasą. Można je określić jako stabilne a zarazem skrętne.

t_img_31344full_img_31544

 • Freeride – narty stworzone do jazdy poza trasami, gdzie znajduje się głęboki śnieg i puch. Charakteryzują się przede wszystkim szerokim profilem, który ułatwia utrzymywanie się na miękkim śniegu.
 • Freestyle – do parków z przeszkodami i na skocznie, gdzie można wykonywać różne akrobacje. Łatwo je poznać po wygiętych do góry dziobach i piętkach nart (tzw. Twin-Tip).
 • Race – dedykowane narciarzom, którzy preferują większe szybkości i bardzo dynamiczną jazdę. Wymagają wyższych umiejętności i najlepiej zachowują się na dobrze przygotowanych stokach. Przeważnie posiadają taką samą grafikę jak narty komórkowe (zawodnicze). Można je podzielić na:

- narty gigantowe – zaprojektowane do długich i szerokich łuków przy jak największej prędkości. Ich promień skrętu mieści się w przedziale od 15 do 21 metrów. Są bardzo stabilne oraz umożliwiają lepsze trzymanie krawędzi na twardym podłożu.

middle_img_30377middle_img_33737

        - narty slalomowe – w przeciwieństwie do gigantek, zadaniem slalomek jest pokonanie trasy krótkimi i ciętymi skrętami. Są niezwykle zwrotne, co znacznie ułatwia manewrowanie w trakcie zjazdu.

t_img_34091

 • Narty skitour’owe – przeznaczone do turystyki narciarskiej, pozwalają na wyprawy w miejsca, gdzie brakuje wyciągów – wszystko za sprawą wiązania z ruchomą piętą oraz specjalnej taśmy, zakładanej na ślizg narty (deski nie zsuwają się z górki i umożliwiają podchodzenie pod górkę). Odznaczają się niską wagą, a do tego są dosyć szerokie, dzięki czemu nie zapadają się w śniegu.
 • Narty komórkowe – to sprzęt zawodniczy, który spełnia wymogi FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej) – posiada określoną długość i promień skrętu dla danego rodzaju nart. Tego typu deski bardzo rzadko pojawiają się na sklepowych półkach, ponieważ są przeznaczone dla zawodników lub wysoce zaawansowanych amatorów, trenujących na tyczkach. Narty te charakteryzują się przede wszystkim wysoką sztywnością poprzeczną, dzięki czemu rewelacyjnie trzymają w skręcie, nawet na bardzo twardych trasach. Warto jednak pamiętać, że to co będzie zaletą dla sportowca, niekoniecznie sprawdzi się u osób ze średnimi umiejętnościami – tego typu narty nie tolerują niedociągnięć (dlatego tak ważna jest dobra technika), a jazda na nich wymaga dużo więcej energii. Kolejną różnicą jest trwałość – narty komórkowe szybciej tracą swoją sprężystość, ponieważ materiały i technologie, z które są wykorzystywane w ich konstrukcji, mają służyć krótko ale jednocześnie bardzo intensywnie. Stąd komórki mogą „zużywać się” nawet po jednym sezonie (wpływ na to ma częstotliwość treningów oraz sposób serwisowania).

full_img_33511

DODATKOWO:

 • Narty dla kobiet – producenci wreszcie docenili damską stronę narciarstwa, dlatego powstały narty przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Czym różni się taki sprzęt? Na pierwszy rzut oka można dostrzec różnice w designie - wyróżniają się grafiką (często spotykane są motywy kwiatowe) oraz kolorystyką, w której dominują róże, pastele czy wielobarwne kompozycje. Są lekkie i przeważnie bardziej miękkie od modeli męskich czy unisex, co nie wymaga od narciarki dużych nakładów siły i znacznie usprawnia manewrowanie nartami. Poszczególne marki wprowadzają także specjalne profile i technologie, które są dopasowane do kobiecej budowy i po prostu ułatwiają kobietom szusowanie. W tego typu nartach montaż wiązań jest delikatnie przesunięty do przodu, co z kolei pomaga zainicjować skręt.

t_img_32222middle_img_33931  

Więc które narty będą dla mnie najlepsze?

Po zapoznaniu się z charakterystyką poszczególnych typów nart, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

 • Jakie są moje umiejętności?

- dopiero zaczynam się uczyć,

- jestem po kilku sezonach jazdy z instruktorem,

- moje umiejętności można określić jako średnie: umiem płynnie skręcać, moja technika jest coraz lepsza,

- a może preferuję jazdę sportową i mam ambicje spróbować swoich sił w amatorskich zawodach?

 • Gdzie najczęściej jeżdżę?

- są to niewielkie stoki o małym stopniu nachylenia,

- szerokie, zagraniczne nartostrady,

- czy jednak największą przyjemność sprawia mi jazda poza trasą?

 • Jakie są moje ambicje?

- na narty wybieram się raz w roku i traktuję to wyłącznie jako ciekawą zabawę,

- jeżdżę dobrze, ale nie zamierzam rezygnować ze stopnia rekreacyjnego,

- stale się szkolę i przede wszystkim zwracam uwagę na technikę,

- intensywnie trenuję pod okiem profesjonalistów.

Twoje odpowiedzi najlepiej sprecyzują jakich nart tak naprawdę potrzebujesz. Warto skorzystać z nich także podczas konsultacji ze sprzedawcą – im więcej szczegółowych informacji podasz, tym doradcy łatwiej będzie określić Twój poziom i styl jazdy. Profesjonalista, na dobranie dla Ciebie odpowiedniego sprzętu, poświęci dokładnie tyle czasu ile wymaga tego sytuacja, dlatego śmiało opowiadaj co potrafisz, a czego jeszcze nie umiesz wykonać (np. wspomnij, że jeździsz tylko pługiem, uczysz się jazdy carvingowej, nie panujesz nad nartami przy większych prędkościach albo preferujesz klasyczny styl, czyli jazdę ześlizgową). Nie przeceniaj swoich umiejętności i szczerze określaj ich stopień zaawansowania – pamiętaj, że sprzedawca nie ma możliwości zobaczyć jak jeździsz, dlatego opiera się wyłącznie na tym, co od Ciebie usłyszy. Źle dobrany sprzęt nie pozwoli Ci się właściwie rozwijać i może doprowadzić do tego, że całkowicie zniechęcisz się do narciarstwa.

 

Skoro już wiem jaki typ nart wybrać, co z długością?

Narty dla początkujących i średniozaawansowanych (czyli głównie allround i allmountain) dobiera się nawet 20 - 15 cm krótsze od wzrostu, co może być sporym zaskoczeniem dla narciarzy, którzy byli przyzwyczajeni do „starej szkoły” i jak najdłuższych desek. Wpływ na to ma mocne taliowanie oraz fakt, że na nartach krótszych jeździ się po prostu łatwiej.

Kobiety powinny wybierać narty do brody (ok 20 cm krótsze), natomiast mężczyźni do nosa (średnio 15 cm krótsze). Odstępstwo od takiego doboru nart następuje, gdy narciarz wykazuje się zaawansowanymi umiejętnościami, posiada większą wagę lub preferuje szybką jazdę. Wówczas, do wyżej wspomnianej długości należy dodać jeszcze 5 cm.

 

W nartach typu Race inaczej dobiera się długość do slalomówek, a inaczej do gigantek. Narty slalomowe powinny dosięgać do brody, chyba że narciarz posiada wysoką wagę – wówczas warto wybrać trochę dłuższy model. Narty gigantowe dobieramy natomiast do wzrostu, albo 5 cm dłuższe (przy większej wadze). Pamiętaj, że gigantki służą dużych prędkości, więc większa długość zapewni lepszą stabilność.

 

Kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości podczas kupna nart albo czujesz się niekomfortowo na wybranym przez siebie modelu - nie bój się pytać. Doradcy w sklepach (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych), pracownicy serwisów narciarskich, czy doświadczeni instruktorzy posiadają wiedzę, która pomoże Ci w doborze właściwego dla siebie sprzętu.

Zachęcamy do kontaktu ze sklepem ski24.pl, gdzie uzyskasz fachową poradę, jak dobrać swoje pierwsze narty.

2 komentarzy

 1. narty i buty co wybrac ?
  dzien dobry poszukuje nart i butów do jazdy dla sredniozaawansowanych zjazdy ze stoku rozne typy sniegu wzrost 174 waga moja 84kg takie buty mnie zaciekawiły Buty Salomon X Access 60 W WIDE rozm.28 tj 43 na ski24_pl na allegro ale poprosze o Panstwa sugestie
  arkadiusz,
 2. wybor nart
  witam chciałem zakupic swoje pierwsze narty - moje umiejętności można określić jako średnie: umiem płynnie skręcać, moja technika jest coraz lepsza, mam 170 cm wzrostu możecie coś doradzić
  Daniel Jarosz,

Napisz odpowiedź