Jak dopasować sprzęt narciarski dla juniora?

Jak dopasować sprzęt narciarski dla juniora?

Zima trwa w najlepsze! Dla niektórych ferie zimowe właśnie się rozpoczęły, a część narciarzy urlop ma jeszcze przed sobą. Ten czas warto wykorzystać na skorzystanie z zimowych przecen na juniorski asortyment. Dla wszystkich stojących przed wyborem odpowiedniego sprzętu dla swoich większych i mniejszych pociech przygotowaliśmy skrócony poradnik.

Każdy kto choć raz miał okazję wybrać się na narty wie, jak ważne są buty.
Juniorskie modele przeznaczone specjalnie dla najmłodszych narciarzy są lżejsze, smuklejsze i zazwyczaj mają profil ułatwiający wkładanie stopy. Odpowiedni rozmiar i dopasowanie są kluczem do bezpiecznej jazdy. Nie wybierajmy na siłę butów zbyt dużych, żeby „starczyły” na 3 sezony. Pomyślmy jak my czulibyśmy się w butach 3 rozmiary za dużych. Taki sam problem będzie miało nasze dziecko. Komfort bucików to sprawa równie ważna. Suche i cieplutkie buty pozwolą cieszyć się zimą i nartami cały dzień!

Jako doświadczeni instruktorzy oraz sprzedawcy proponujemy rozwagę i wybór rozmiaru 1 cm lub maksymalnie 1,5 cm większego niż stopa dziecka. Przed zakupem koniecznie zmierz stopę dziecka! Polecamy prosty sposób z odrysowaniem stopy na kartce papieru i późniejsze zmierzenie długości. Jeśli nadal nie wiesz jak zajrzyj tutaj.

Maluchy zdecydowanie szybciej uczą się w dopasowanym do swoich możliwości sprzęcie. Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat wybierajmy modele jedno lub dwu klamrowe, najlepiej z odchylanym tyłem.

1. 23.

Jeśli nasze pociechy są już starsze i pierwsze szusy mają już dawno za sobą, pomyślmy wtedy o bucie z trzema lub czterema klamrami. Jeśli jeżdżą dobrze i są ambitne wybierajmy modele o większej twardości. Nie przesadzajmy jednak, bo zbyt twardy but może powodować otarcia i pęcherze. Sprzęt dla nastolatków wizualnie wygląda prawie tak samo jak sprzęt dla dorosłych z tą ogromną różnicą, że jego konstrukcja odpowiada anatomii i wadze nastolatka. Użyte do tego celu materiały są lżejsze i bardziej elastyczne. Ich wytrzymałość sprawia, że dziecko może lepiej kontrolować narty oraz zachować prawidłowy środek ciężkości.

1.2.   3. 

Naukę jazdy na nartach najczęściej dzieci zaczynają w wieku od 3 do 5 lat. Dobre dopasowanie długości nart zaowocuje szybką nauką i łatwością nabywania nowych umiejętności. Pozwalają na łatwiejsze prowadzenie nart uwzględniająca niską wagę. Zbyt długa narta może okazać się problematyczna i z pewnością będzie wymagała większego wysiłku przy manewrowaniu deskami.

Przy wyborze sprzętu dla maluchów staramy się wybierać narty jak najkrótsze. Z reguły pierwsze narty powinny sięgać do mostka dziecka, czyli średnio odejmujemy 20-30 cm od wzrostu naszej pociechy.

1.  2.  3. 

Wybór nart dla starszaków jest równie ważny. Znów najważniejszym kryterium będzie długość oraz przeznaczenie sprzętu. Tak samo jak w przypadku butów dla nastolatków tak samo i narty charakteryzują się inna konstrukcją i większą elastycznością niż sprzęt dla dorosłych. Ogromnie ważny jest fakt, że narty juniorskie konstrukcyjnie dostosowane są do niższej wagi narciarza, dzięki czemu jazda nie obciąża tak mocno stawów i mięśni, które w tym okresie dopiero się kształtują. Jeśli wybierzemy modele nart dla dorosłych, które są znacznie cięższe i sztywniejsze, może to doprowadzić do niepotrzebnych kontuzji i zrazić naszego adepta do sportu. Nastoletni narciarze różnią się od siebie również umiejętnościami. Początkującym wybieramy sprzęt krótszy sięgający nie wyżej niż do okolicy barków. Jeśli widzimy, że nasze dziecko opanowało już skręty, zaczyna rozwijać większe prędkości możemy wtedy pokusić się o nartę wyższą, np. do brody lub nosa.


1. 2. 3. 

Gdy w domu mamy młodego Marcela Hirschera nie bójmy się nart z kategorii race! Slalomka powinna naszemu młodemu zawodnikowi sięgać do nosa a gigantka do czoła. 

1.  2.  3. 

Jeśli nasze dziecko jest pewne na nartach i z łatwością skręca nie zapomnijmy wysłać go na ferie wraz z kijami. Dokładną instrukcję jak dobrać odpowiednią długość znajdziesz tutaj.

1.2.  3. 

Jazdę w kasku polecamy wszystkim niezależnie od wieku ale pamiętajcie, że polskie prawo nakazuje stosowanie kasku do 16 roku życia. Wszystkie nasze kaski spełniają normy bezpieczeństwa! Podobnie jak przy całej reszcie sprzętu juniorskiego nie kupujemy nic na wyrost! Kask musi być dopasowany, tak aby nie uciskał głowy dziecka ale również nie może się z niej zsuwać. Na szczęście większość producentów wyposażyło swoje produkty w regulację, która ułatwia zadanie rodzicom i pozwala na idealne dopasowanie.

1.  2.  3. 

Wybierając kask warto od razu wyposażyć naszą pociechę w gogle. Wybieramy zestaw kompatybilny tak aby na czole nie tworzyła się szczelina. Gogle wyposażone zostały w filtru UV, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tj. śnieg i wiatr. Ramki gogli są na tyle plastyczne, ze przy upadku nie powinny się złamać, co niestety może zdarzyć się przy zwykłych okularach. Wybierajmy modele juniorskie, które mają mniejszą budowę i bez problemu dopasują się do dziecięcej twarzy. 

1. 2. 3. 

 

Wszystkie produkty wymienione w artykule znajdziesz na naszym sklepie ski24.pl.

 

Napisz odpowiedź