GDZIE NA NARTY W MAJU?

GDZIE NA NARTY W MAJU?

W maju większość ludzi odkłada na półkę lub chowa w głębokich zakamarkach sprzęt narciarski. Nic bardziej błędnego! Maj to idealny moment na skorzystanie z promocyjnych ofert na lodowcach.
Warunki śniegowe na stokach do południa konkurują z tymi w sezonie, ilość narciarzy jest znacznie mniejsza, a słońce praktycznie gwarantowane! Musimy się jednak nastawić na poranne wstawanie ale uwierzcie nam jakość śniegu o poranku i pierwsze skręty na sztruksie są tego warte!

Z racji pracy w branży nasza ekipa Ski24.pl co roku przesuwa wyjazdy zimowe o kilka dni. Kiedyś jeździliśmy na nartach nawet 24 sierpnia! Przetestowaliśmy więc kilka miejscówek, do których śmiało można udać się na narty późnym kwietniem oraz majem.

1. NARTY W AUSTRII – HINTERTUX GLETSCHER

Znany na całym świecie i uwielbiany przez polaków Hintertux jest jedynym ośrodkiem w Austrii czynnym nieprzerwanie przez 365 dni w roku. Nowoczesne wyciągi, przygotowanie i zróżnicowanie tras oraz wysoko położony snowpark przyciągają nie tylko zawodników ale grono spragnionych zimy narciarzy. Świetne warunki śniegowe zapewnia wysokie położenie lodowca na 3250m. Hintertux to około 60 km tras oraz 20 wyciągów z czego co najmniej połowa jest czynna również latem.

W sezonie hotele i apartamenty w dolinie Zillertal są dość drogie i mimo wysokich cen i tak ciężko o dostępność. Po sezonie baza noclegowa pod Hintertux jest o wiele atrakcyjniejsza cenowo i niejednokrotnie można znaleźć promocyjne oferty ze skipassem w cenie. Polecamy szukać noclegów w miejscowościach Tux, Finkenberg lub Mayrhofen. Samochodem droga pod lodowiec zajmuje od 10 do 30 minut ale koszt noclegu jest znacznie niższy.

Austriackie lodowce maja to do siebie, że aby się do nich dostać trzeba zazwyczaj pokonać dość długą drogę gondolami. Na szczyt Gefrorene Wand prowadzą aż 3 wyciągi. 

         

2. NARTY W AUSTRII – KAUNERTAL GLETSCHER

Niewielki ośrodek położony w Tyrolu. Znajdziemy tu ponad 30 km tras narciarskich, świetnie przygotowany snowpark oraz tereny freeridowe. Brak kolejek, stosunkowo niewielka ilość ludzi, względnie niskie ceny powodują, że Kaunertal jest coraz bardziej popularny. Większość stoków jest dość łagodna i szeroka idealna do nauki oraz szlifowania techniki. Osobiście mamy ogromy sentyment do tego miejsca, bo sami zdobywaliśmy tam uprawnienia instruktorskie. Z górnej stacji kolei gondolowej rozpościera się przepiękny widok na okoliczne szczyty Włoch, Austrii i Szwajcarii. Nie sposób się tu zgubić, ponieważ z każdej trasy finalnie dojedziemy do dolnej stacji kanapy. Lodowiec Kaunertal otoczony jest górami, które dość szybko rzucają cień na stoki ale dzięki temu śnieg jest rewelacyjny! Twarde, przygotowane trasy pozwalają na szybką, techniczną jazdę, aby później jak zrobi się odrobinę bardziej miękko poszaleć na snowparku.

Na Kaunertal można zapomnieć o wyjściu z hotelu bezpośrednio na stok. Do lodowca prowadzi długa górska droga a podróż trwa około 30 minut. Darmowe parkingi znajdują się na dwóch wysokościach, możemy wjechać praktycznie na sam lodowiec lub zatrzymać się poniżej i dalszą drogę przebyć kanapą. Droga jest niezwykle malownicza ale wymagająca. Przebiega obok sztucznego jeziora o pięknym turkusowym kolorze. Niejednokrotnie na Kaunertal odbywały się testy samochodów oraz kręcone były filmy.

Baza noclegowa jest dość zróżnicowana. Najbliższą miejscowością jest Feichten, w której znajdziemy zarówno apartamenty, gdzie sami musimy przygotować sobie posiłki ale również hotele i pensjonaty z wyżywieniem i ofertą SPA. Oczywiście z pobliskich miejscowości na stok dojedziemy również darmowym skibusem. Austriacka gościnność sprawia, że naprawdę będziecie chcieli wracać w ten region.

Kolejnym plusem zakupu karnetu 6 dniowego jest możliwość skorzystania z jazdy na sąsiednim lodowcu Pitztaler Gletscher (czynny do 5.05.2019).

         

3. NARTY W AUSTRII – STUBAIER GLETSCHER

Stubaier Gletscher to największy ośrodek narciarski w Austrii, który leży na lodowcu. Stosunkowo bliskie położenie od Innsbrucka sprawia, że jest to jeden z bardziej popularnych ośrodków zimowych. Sieć wyciągów jest bardzo rozbudowana. Znajduje się tu 26 kolei linowych i gondolowych. Ze względu na wysokość optymalne warunki do jazdy są od października do czerwca. Latem jest tu do dyspozycji około 45 km tras oraz ogromny teren umożliwiający jazdę freeridową. Dla snowboardzistów i narciarzy młodszego pokolenia najlepszą atrakcją będzie swnowpark Stubai Zoo. Dodatkowo region zapewnia doskonałe atrakcje w okresie letnim oraz po nartach. Jest tu bardzo rozbudowana sieć szlaków do pieszych wędrówek, tereny do wspinaczki górskiej oraz paralotniarstwo.

Oferta noclegowa regionu Stubai jest mocno zróżnicowana i obfituje w różnego rodzaju promocje. Spring Skiing 4=3, Big Family Stubai Ski Camp, Stubai Glacier Magic to tylko niektóre z pakietów czekających na turystów chcących zanocować i pojeździć. Polecamy szukanie noclegu w miejscowościach tj. Neustift , Fulpmes lub Telfes.

Podobnie jak w przypadku Hintertux, tu również czeka nas dojazd do dolnych stacji wyciągów. Auto zostawiamy u podnóża góry i na sam szczyt lodowca udajemy się gondolami.

         

4. NARTY W SZWAJCARII - ZERMATT

Śmiało możemy powiedzieć, że każdy narciarz choć raz widział na zdjęciu przepiękną, strzelistą i samotną górę Matterhorn. To właśnie w regionie Zermatt możecie na żywo podziwiać ten czterotysięcznik. Theodulgletscher jest częścią ośrodka Matterhorn Glacier Paradise. To najwyżej położony teren narciarski w Europie. Wyciąg dojeżdża tu na wysokość 3883 m n.p.m.. Zimą na jednym karnecie można korzystać z 360km tras narciarskich. Do połowy maja ośrodek jest połączony z włoską Cervinią i udostępnia około 100km tras. Latem do dyspozycji po szwajcarskiej stornie mamy około 60 km.

Podobnie jak w przypadku Francji przeważają stoki czerwone, które naprawdę potrafią być dość strome. Jest to idealny ośrodek dla średnio-zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Dla freestylowców na wysokości 3000 m n.p.m. przygotowany jest snowpark Gravity Park o zróżnicowanym poziomie trudności. Sieć wyciągów jak na Szwajcarię przystało jest nowoczesna i rozbudowana.

Niestety noclegi i gastronomia w miejscowości Zermatt są dość drogie. Miasteczko położone jest na wysokości 1620 m n.p.m. i jest uznawane za ekskluzywne. Bogate w restauracje, sklepy i lokalne atrakcje. Jeśli nie przeszkadza nam dojazd, tańszy nocleg znajdziemy w miejscowości Tasch. W pierwszej połowie maja śmiało możemy szukać ofert noclegowych we włoskiej Cervini. 

         

5. NARTY WE FRANCJI – GRANDE MOTTE – TIGNES

Tignes oraz Val D’Isere tworzą kompleks Espace Killy. Zimą jest tu ogromna ilość tras, bo około 300km. Lodowiec Grande Motte położony na wysokości 3656m n.p.m. umożliwia jazdę nawet do czerwca. W tym okresie czynne jest około 50 km tras. W przeciwieństwie do innych lodowców stoki na Grande Motte są szerokie i dość strome. Sieć wyciągów w porównaniu do austriackich sąsiadów jest dość słabo rozbudowana. Na lodowiec najłatwiej dostać się podziemną kolejką Funicular Grande Motte i kolejną koleją linową na sam szczyt. Na samym lodowcu znajdziemy jedną kolej krzesełkową i kilka orczyków. Pod lodowcem sytuacja jest nieco lepsza. Tutaj znajdziemy kolejne 5 wyciągów, z przewagą krzesełek. Niestety wiatr na takiej wysokości lubi dać o sobie znać i często wyciągi są wstrzymywane.

Tignes ze względu na swoje położenie 2100 m n.p.m. oferuje całkiem inny rodzaj wypoczynku niż Austria. Tutaj budzimy się pośród tras narciarskich nawet w maju. Jest szansa na zjazd z hotelu wprost do wyciągu. Francja oferuje dość przystępne ceny i szereg pakietów ze skipassem w cenie. Należy jednak zwracać uwagę na jakość rezerwowanych noclegów, ponieważ nadal dużo obiektów wymaga modernizacji.

Wadą Tignes jest niestety odległość od Polski. Tutaj musimy liczyć się z wielogodzinną podróżą. 

         

Piękna pogoda i upał za oknem nie oznacza, że trzeba schować narty do szafy. Wręcz przeciwnie! Nie czekaj do kolejnej zimy, jedź na narty już dziś! Lodowce czekają!

Źródło:

https://www.skiinfo.pl/

https://www.hintertuxergletscher.at/

https://www.kaunertaler-gletscher.at/

https://www.stubaier-gletscher.com/pl/

https://en.tignes.net/

https://www.zermatt.ch/

Napisz odpowiedź