BIELIZNA TERMOAKTYWNA – WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM

BIELIZNA TERMOAKTYWNA – WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM

Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie”! To skandynawskie przysłowie idealnie sprawdzi się jako hasło przewodnie do naszego artykułu. Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni ubiór jest jednym z ważniejszych aspektów zapewniających komfort i wygodę podczas uprawiania aktywności fizycznej. Zimą, gdzie temperatura potrafi być naprawdę niska, a warunki atmosferyczne mocno niesprzyjające bielizna termoaktywna jest zdecydowanym „must have” każdego narciarza i narciarki!

Powszechnie wiadome jest, że warstwowy ubiór jest zdecydowanie wygodniejszy niż jedna, gruba kurtka, która krępuje ruchy i sprawia, ze czujemy się niekomfortowo. Nawet najlepsza i najdroższa kurtka nie zapewni odpowiedniego komfortu jeśli do naszej skóry będzie przylegać bawełniana koszulka. Przede wszystkim warstwowość naszego ubioru umożliwia prawidłową termoregulację ciała i pozwala na dopasowanie się do nagłych zmian temperatury.

BIELIZNA TERMOAKTYWNA A BIELIZNA TERMICZNA

Z pozoru podobne nazwy, przez niektórych błędnie używane jako zamiennie, pełnią całkowicie odmienne funkcje. Każda bielizna powinna być dobierana pod kątem aktywności. Bielizna termoaktywna przeznaczona jest dla wszystkich, którzy podczas mniej korzystnych warunków atmosferycznych nie rezygnują z aktywnego spędzania czasu. Bielizna termoaktywna idealnie sprawdzi się jako pierwsza warstwa w narciarstwie, snowboardzie, trekkingu oraz innych dyscyplinach o średniej i dużej intensywności. Podczas takich aktywności nasze ciało wydala duże ilości ciepła, które zamieniają się w pot. Bielizna termoaktywna umożliwia wydostanie się nadmiaru wilgoci na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą.

Bielizna termiczna jest odpowiednim wyborem każdego zmarzlucha. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie komfortowej temperatury ciała nawet w mroźne dni. Bielizna termiczna izoluje przed zimnem i kumuluje ciepło blisko skóry. Nie ma właściwości odprowadzających wilgoć przez co nie jest polecana na narty czy snowboard. Powinny ją wybierać osoby, które podejmują mało intensywne aktywności.

Bielizna termoaktywna ODLO

RODZAJ MATERIAŁU

Materiały użyte do produkcji odzieży termoaktywnej spełniają kluczową rolę. Stosowana na co dzień bawełna nie spiszę się w tym przypadku, ponieważ chłonie wodę i może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Działanie wiatru na wilgotną i przegrzaną skórę może prowadzić do przeziębienia. Prym wiodą więc wszystkie syntetyczne materiały tj. poliamid i poliester. Ich struktura sprawia, że woda jest błyskawicznie odprowadzana na zewnętrzną stronę materiału.

W wyższych modelach producenci stosują również naturalne włókna tj. wełnę owiec merynosów oraz celulozowy Tencel. Takie koszulki czy spodnie termoaktywne są oznaczone jako grupa WARM lub X-WARM. Producenci bielizny termoaktywnej zadbali również o funkcje antyalergiczne i antybakteryjne. Stosowane nicie srebra pochłaniają nieprzyjemne zapachy i działają bakteriobójczo.

Bielizna termoaktywna ODLO

WYKONANIE BIELIZNY TERMOAKTYWNEJ

Duże firmy produkujące odzież termoaktywną korzystają z technologii BODY MAPPING, czyli mapy ciała. Projektowanie bielizny termoaktywnej zostało poprzedzone licznymi testami i pomiarami obrazującymi przepływ krwi w organizmie podczas uprawiania sportu. Umożliwiło to stworzenie funkcjonalnych krojów w oparciu o wiedzę, które części ciała osiągają najwyższą temperaturę. Panele wentylacyjne w materiale rozmieszczone są w strategiczny sposób. Kierują strumień powietrza na najcieplejsze miejsca na ciele, zapobiegając powstawaniu potu. Pozostała cześć tkaniny tworzy doskonała izolację termiczną. Miejsca najbardziej narażone na odmrożenia tj. barki oraz stawy łokciowe i kolanowe są zabezpieczone dodatkową warstwą materiału lub też specjalnym włóknem podnoszącym zdolność utrzymania ciepłoty ciała. Natomiast w newralgicznych strefach o wzmożonej potliwości czyli okolice pachwin, dołów podkolanowych, odcinka lędźwiowego czy jak w przypadku kobiet obszar pod biustem zostały wykorzystane cieńsze materiały, które możliwie jak najszybciej transferują wilgoć.

Nowoczesne technologie umożliwiają bezszwowe metody szycia, które w przypadku warstwy przylegającej bezpośrednio do skóry minimalizują ryzyko otarć czy podrażnień.

Bielizna termoaktywna ODLO

ODPOWIEDNI DOBÓR BIELIZNY TERMOAKTYWNEJ

Bielizna termoaktywna działa najlepiej, kiedy jest dopasowana. Trafne będzie tu określenie „druga skóra”. Tkaniny są elastyczne dlatego dopasowują się do każdej sylwetki. Staramy się więc dobrać rozmiar, który będzie ściśle przylegał do ciała tak aby możliwie jak najszybciej umożliwić transfer wilgoci. Oczywiście istnieją również modele, które posiadają luźniejsze kroje, jednakże ich oddychalność jest nieco niższa.

Kolejnym ważnym aspektem jest również dobór odpowiedniej grubości materiału. Wybór konkretnych spodni lub koszulki powinien uwzględniać temperaturę w jakiej będą użytkowane oraz intensywność uprawianej aktywności. Jeśli wiem, że bieliznę będziemy stosować w zimne dni wybierzmy odzież z serii WARM lub X-WARM. Całorocznym wyborem będzie seria LIGHT bądź COOL.

Bielizna termoaktywna ODLO

JAK DBAĆ O BIELIZNĘ TERMOAKTYWNĄ?

Kiedy już mamy w swojej szafie bieliznę termoaktywną należy również pamiętać o tym, że aby zachować jej właściwości należy ją odpowiednio prać. Warto również obalić mit jaki część użytkowników propaguje a mianowicie, że pranie częste pranie odzieży termoaktywnej szkodzi jej właściwością. Jest dokładnie na odwrót! Tłuszcz oraz sól które wydzielają się razem z potem zatykają pory, które są odpowiedzialne za transport wilgoci. Brudna tkanina jest przepełniona biologicznym osadem i uniemożliwia odpowiednią oddychalność, przez co sprawia, że koszulka pozostaje mokra. Zaleca się, żeby po intensywnej aktywności (gdy nie mamy możliwości wyprania bielizny) przepłukać ją w wodzie i oczyścić pory tkaniny.

Oczywiście podstawową zasadą przed praniem jest zerknięcie na informację podaną od producenta na metce. Dowiemy się jaka temperatura jest odpowiednia dla naszej koszulki lub spodni. Kwestia druga to detergenty. Możemy wybrać specjalistyczne płyny do prania odzieży technicznej, standardowy proszek, płyn lub nawet szare mydło. Nie zaleca się stosowania płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ działają destrukcyjnie na materiał. Należy również unikać mechanicznego suszenia bądź prasowania tkaniny.

Bieliznę termoaktywną w najniższych cenach znajdziesz w naszym sklepie internetowym Ski24.pl

Napisz odpowiedź