JAK DOBRAĆ DOBRE GOGLE NARCIARSKIE?

JAK DOBRAĆ DOBRE GOGLE NARCIARSKIE?

Teoretycznie każdy z nas wie, że narciarz w swoim ekwipunku powinien posiadać gogle… i nie jest to jak niektórzy twierdzą zbędny, designerski gadżet. Gogle stanowią podstawową ochronę naszych oczu! Chronią nas zarówno przed mechanicznymi urazami jak np. gałęzie na freeridowej wycieczce czy kijek narciarski kolegi przy zderzeniu ale również nie pozwalają szkodliwym promieniom UV dotrzeć do naszego oka. Biały śnieg tylko z pozoru jest taki niewinny. W wyższych partiach gór w słoneczny dzień brak gogli może stanowczo utrudnić jazdę tak samo jak śnieżyca. Prędkość z jaką jedziemy i malutkie drobinki śniegu i lodu mogą dotkliwie odznaczyć się na naszych oczach. Gogle narciarskie stanowią swego rodzaju tarczę, która chroni nie tylko oczy ale również twarz przed śniegiem, wiatrem i słońcem. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą gogle narciarskie.

Cześć osób nadal błędnie twierdzi, że to zbędna rzecz, że ogranicza pole widzenia i przeszkadza. Nic bardziej mylnego! Oczywiście tak jak kask czy buty również i gogle należy odpowiednio dobrać i zwrócić uwagę na kilka kwestii zanim dokonamy zakupu. Wierzymy, że nasz artykuł o goglach narciarskich pomoże Wam znaleźć tą odpowiednią dla siebie parę i przekona kilka osób do właściwej ochrony oczu.

1. ODPOWIEDNI ROZMIAR GOGLI NARCIARSKICH

Wybór odpowiedniego rozmiaru gogli jest kluczowy do komfortowego użytkowania. Zbyt duże gogle mogą zatykać nos i zsuwać się z twarzy, zbyt małe z kolei ograniczają pole wiedzenia i ściskają kości policzkowe. Producenci rozgraniczają swoje produkty na gogle damskie, męski i juniorskie. Te ostatnie z wiadomego powodu muszą być mniejsze i dostosowane do dziecięcej anatomii. Damskie gogle narciarskie zazwyczaj posiadają mniejszą i węższą ramkę oraz kolorystykę dopasowaną do kobiecego gustu. Męskie gogle występują w różnych kształtach i rozmiarach, z przewagą obszernych, dużych ramek. W przypadku gogli „dla dorosłych” sugerujemy raczej dobór do konkretnej wielkości twarzy niż trzymanie się stricte opisów producenta.

gogle narciarskie

2. KSZTAŁT SOCZEWEK W GOGLACH NARCIARSKICH

Profesjonalne gogle narciarskie tworzone są w dwóch typach soczewek – sferycznej i cylindrycznej. Standardowo wszystkie gogle dostępne w sklepie ski24.pl posiadają wymagane filtry UVA, UVB i UVC.

GOGLE SFERYCZNE

Gogle sferyczne posiadają kulistą soczewkę, czyli są zakrzywione w poziomie oraz pionie. Mówi się o nich, że są „wycięte z kuli”. Niewątpliwą zaletą takich gogli jest ogromne pole widzenia, minimalizowanie refleksów świetlnych i brak zniekształceń obrazu. Dzieje się tak dlatego, że soczewka lepiej dopasowuje się do „krzywizny” ludzkiego oka zapewniając ostrzejszy widok. Niestety szyby sferyczne są bardziej podatne na uszkodzenia i zazwyczaj mają wyższą cenę niż cylindryczne modele.

  Gogle narciarskie Uvex Jakk Sphere     Gogle narciarskie Uvex Jakk Sphere      Gogle narciarskie Uvex Apache GUN MET     Gogle narciarskie Uvex Apache GUN MET

Wszystkie modele sferycznych gogli narciarskich dostępne w ski24.pl znajdziesz tutaj

GOGLE CYLINDRYCZNE

Gogle cylindryczne na pierwszy rzut oka wyglądają na płaskie. Często spotykamy się z porównaniem do cylindra. Gogle te również są zaokrąglone z tą różnicą, że linia zakrzywienia obrazu przebiega tutaj od lewej do prawej, w poprzek oczu i twarzy. Zaletą płaskich soczewek jest większa elastyczność i odporność na uszkodzenia. Pole widzenia jest stosunkowo duże. Gogle cylindryczne działają równie dobrze jak sferyczne z tą różnicą, że pionowe spłaszczenie może powodować powstawanie większej ilości odblasków i nieznacznie pogarszać widzenie peryferyjne, czyli tzw. „kątem oka”. Gogle cylindryczne kiedyś występowały w tańszych modelach, dziś nie jest to już regułą. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno modele sferyczne i cylindryczne.

Gogle narciarskie Salomon Trigger     Gogle narciarskie Salomon Trigger     Gogle narciarskie Uvex G.gl 300     Gogle Uvex G.gl 300

Wszystkie modele cylindrycznych gogli narciarskich dostępne w ski24.pl znajdziesz tutaj

3. WŁAŚCIWY DOBÓR KOLORU SOCZEWKI

Kolejnym krokiem w doborze gogli narciarskich jest wybór odpowiedniego koloru soczewki. Oczywiście najlepszą opcją jest posiadanie dwóch szyb. Jeśli wybieramy model z jednym szkłem w zestawie odpowiedzmy sobie na pytanie gdzie najczęściej jeździmy i w jakich warunkach. Typowo polskie i czeskie warunki obfitują w pochmurne dni czy mgłę, a sezon freeski w Alpach i miesiące tj. marzec i kwiecień są w zasadzie równoznaczne z przepięknym słońcem. Tym samym podstawowa szyba w goglach narciarskich powinna być przeznaczona do warunków, w których jeździmy najczęściej. Szyba jasna o dużej przepuszczalności światła będzie odpowiednia na gorsze warunki atmosferyczne, zachmurzenia czy mgłę. Szyba ciemna, o małej przepuszczalności promieni słonecznych idealnie spisze się w pełnej lampie. Większość modeli dostępnych w naszym sklepie posiada wymienną optykę, część modeli jest również zaopatrzona w dodatkową szybę już w zestawie.

Od kilku lat większość producentów skupia się na modelach lustrzanych. Są to soczewki, na które nakładane są warstwy lustrzane, które mają na celu odbicie promieni słonecznych oraz dodatkowe zmniejszenie przepuszczalności światła.

Generalny podział gogli narciarskich i snowboardowych można uporządkować w 5 grup w zależności od transmisji światła i koloru szyby podstawowej.

S0 – przeźroczysty, przepuszczalność światła 80 – 100% , przeznaczone do jazdy w nocy lub we mgle

S1 – żółty, bursztynowy, przepuszczalność światła 43 – 80% przeznaczone do jazdy w nocy lub podczas zachmurzenia i ograniczonej widoczności

S2 – żółty, bursztynowy, przepuszczalność światła 18 – 43 % przeznaczone do jazdy podczas lekkiego zachmurzenia

S3 – szary, czerwony, niebieski, przepuszczalność światła 8 – 18%, przeznaczone do jazdy w słoneczny dzień

S4 – czarny, przepuszczalność światła 3 – 8%, przeznaczone do jazdy w słoneczny dzień

Poniżej przedstawiamy paletę kolorów szyb wraz z ich procentową wartością przepuszczalności światła.

GOGLE FOTOCHROMOWE

Popularnością cieszą się również nowoczesne rozwiązania czyli soczewki fotochromowe lub inaczej fotochromatyczne. Każdy producent nazywa swoją technologię inaczej jednak działa ona na tej samej zasadzie. Tym samym Uvex ma Variomatic a Salomon soczewke fotochromatyczną. Są to specjalnie skonstruowane szkła dostosowujące się do panujących warunków. Szkło fotochromowe pokryte jest specjalnym filtrem, bardzo czułym na działanie promieni słonecznych. Pod wpływem słońca gogle rozjaśniają się do podanego zakresu. W przypadku braku bezpośredniego doświetlenia gogle rozjaśniają się. Jest to niesamowicie wygodne rozwiązanie, które eliminuje konieczność noszenia drugiego szkła. Gogle z fotochromem są niezwykle uniwersalne i praktyczne, a w dodatku ich cena nie jest już tak wysoka jak kilka lat temu.

     Gogle Salomon Aksium Photo     Gogle Salomon Aksium Photo

Tanie gogle narciarskie z fotochromem znajdziesz na ski24.pl

4. KONSTRUKCJA GOGLI NARCIARSKICH

Następnym ważnym elementem w dobrze właściwych gogli narciarskich jest jakość materiałów, z których zostały wykonane. Soczewki powinny być zrobione z poliwęglanu, który jest lekki i odporny na uszkodzenia i zarysowania. Jego jakość jest o tyle istotna, że tanie gogle mogą zniekształcać i rozmywać obraz. Równie ważna jest ramka i jej konstrukcja. Wyróżniamy dwa typy gogli: gogle z ramką oraz gogle bezramkowe. Standardowo gogle narciarskie posiadają ramkę, w którą wbudowana jest szyba. Takie modele są zazwyczaj bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia. Ramka jednak niekiedy wpływa na pole widzenia zawężając widoczność. Na bezramkowe gogle musimy nieco bardziej uważać, są one sztywniejsze i mniej odporne na uderzenia. Gogle są jednak znacznie lżejsze i nie ograniczają pola widzenia peryferyjnego. Większość gogli bezramkowych posiada prosty i szybki proces wymiany szyby, który można wykonać nawet na stoku. Ważnym ułatwieniem jest dodawany przez producentów silikon w wewnętrznej części paska. Podtrzymuje to gogle w odpowiedniej pozycji i nie pozwala na zsunięcie się z kasku.

5. WENTYLACJA W GOGLACH NARCIARSKICH

Wentylacja w goglach narciarskich jest absolutną koniecznością. Pozwala ona na utrzymanie optymalnego mikroklimatu wewnątrz gogli i minimalizuje powstawanie wilgoci na powierzchni soczewek. Im bardziej rozbudowany jest system wentylacji w goglach tym większy komfort w jeździe na nartach. Standardem na rynku gogli narciarskich jest chemiczna warstwa antifog, która nakładana jest na wewnętrzną część szyb.

MINIMALNY SYSTEM WENTYLACJI – wentylowana membrana. Dotyczy to tańszych modeli lub gogli dziecięcych. Otwory wentylacyjne umieszczone są w konstrukcji ramki na specjalnej oddychającej piance.

OPTYMALNY SYSTEM WENTYLACJI – wentylowana soczewka. Taki system stanowi odpowiednią ochronę przed parowaniem. Otwory wentylacyjne znajdują się w szybie.

WYSOKI SYSTEM WENTYLACJI - wentylowana ramka i soczewka. Najlepszy system wentylacji. Posiada otwory wentylacyjne w ramce oraz soczewce.

   system wentylacji w goglach narciarskich     GOGLE NARCIARSKI    GOGLE NARCIARSKIE MARKER

6. DOPASOWANIE DO KASKU NARCIARSKIEGO

Kask uważamy za tzw. „must have” na stoku ale rozumiemy, że nie wszyscy go posiadają. Jeśli jeździsz bez kasku masz dużą dowolność w wyborze gogli, jeśli bezpieczeństwo to podstawa pamiętaj, żeby uwzględnić jego kształt. Gogle narciarskie nie mogą być zbyt wysokie ani zbyt szerokie. Gogle powinny mieścić się w obrysie kasku, nie powinny w żadnym miejscu zbyt mocno uciskać. Kolejnym ważnym elementem jest dopasowanie górnej krawędzi gogli do kasku. Jeśli tego nie zrobimy pozostawimy odkrytą szczelinę na czole, która może prowadzić do poważnego dyskomfortu przy cięższych warunkach atmosferycznych (przy mrozie czy marznącym deszczu).

7. GOGLE NARCIARSKIE NA OKULARY

Producenci stworzyli specjalne udogodnienia dla osób noszących okulary. W zależności od marki gogle te opisane są zazwyczaj symbolem OTG. Gogle narciarskie na okulary są zdecydowanie większe i szersze niż standardowe modele. Dodatkowe profilowanie, czyli wgłębienie w linii ramki i dopasowana pianka ochronna bez problemu mieści oprawkę okularów.

      GOGLE NA OKULARY

W naszym sklepie znajdziesz przydatną opcję filtrowania produktów z uwzględnieniem opcji „na okulary”. Sprawdź tutaj

8. CENA GOGLI NARCIARSKICH

Rynek sprzętu narciarskiego jest ogromny. Oczywiście od ilości modeli, kolorów i technologi może się zakręcić w głowie. Jest to jednak niewątpliwy plus dla klientów. Firmy narciarskie utrzymują wysoką jakość produkcji swojego sprzętu dzięki czemu filtry UV, wentylacja i ochronne etui są już standardem. Istnieje jednak ogromna zależność pomiędzy ceną a jakością gogli narciarskich. Źle dobrane gogle, z materiałów o niskiej jakości, które parują mogą zniszczyć nam dzień na stoku. Warto nieco dołożyć i cieszyć się produktem uznanej firmy, która specjalizuje się w sportowych soczewkach i mieć produkt działający przez lata.

Najlepsze marki gogli narciarskich i snowboardowych tj. Uvex, Electric, Dragon oraz Salomon znajdziesz w naszym sklepie online

Napisz odpowiedź