TECHNOLOGIE KASKÓW NARCIARSKICH I SNOWBOARDOWYCH

TECHNOLOGIE KASKÓW NARCIARSKICH I SNOWBOARDOWYCH

Na rynku sprzętu sportowego znajduje się cały ogrom kasków. Ceny są bardzo zróżnicowane. W supermarketach czy Internecie znajdziemy tanie modele kasków narciarskich za nawet 50 zł. Proponujemy jednak nie ryzykować i wybrać bezpieczniejsze rozwiązanie. Średniej jakości kask dla rekreacyjnie jeżdżącego narciarza to wydatek około 200-400 zł. Karbonowe kaski, modele wyposażone w szybę to wydatek w okolicach 1000zł. Cena zależy oczywiście od jakości użytych materiałów i dostępnych w danym modelu technologii, które uprzyjemniają nam jazdę na nartach czy snowboardzie. Niewątpliwie na wysokość ceny kasku wpływają zastosowane w jego produkcji technologie. Tańsze kaski zawierają minimum, które pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę. Droższe modele wyposażone są w zaawansowane technologie poprawiające warunki użytkowania.

CERTYFIKAT BEZPIECZEŃSTWA

Wszystkie kaski dostępne w sklepie internetowym Ski24.pl posiadają wymagane certyfikaty i atesty. Europejski certyfikat EN10772007 jest standardem zaświadczającym, że kaski przeszły pomyślne testy kolizyjne oraz punktowe i są dopuszczone do używania ich w narciarstwie i snowboardzie. W Stanach Zjednoczonych kask narciarski musi być zgodny z normą ASTM 2040. Oba atesty sprawdzają poprawność konstrukcji kasków narciarskich pod względem bezpieczeństwa ale również zdolność amortyzacji, systemu zapięcia oraz materiały.

JAK ZBUDOWANY JEST KASK NARCIARSKI?

Kask narciarski powinien składać się z dwóch warstw – twardej skorupy zewnętrznej oraz miękkiej, wewnętrznej warstwy EPS. Ze względu na sposób wykonania skorupy kasku narciarskiego wyróżnia się dwie technologie budowy IN MOULD i HARDSHELL.

IN MOULD

Technologia, w której obie warstwy, czyli skorupa i wyściółka są ze sobą ściśle połączone. Ochronny materiał EPS spieniany jest bezpośrednio w powłoce z poliwęglanu. Kaski produkowane w technologi In mould są dużo lżejsze i bardzo odporne na uderzenia. Ze względu na ścisłe połączenie warstw kask posiada podstawową wentylację. Niestety nie ma tu miejsca na zastosowanie rozbudowanego systemu wentylacji.

konstrukcja kasku narciarskiego in mould

HARDSHELL

Technologia, w której pomiędzy warstwą skorupy a warstwą EPS powstają przestrzenie, którymi można poprowadzić system wentylacyjny. Do produkcji skorupy Hardshell często używa się karbonu, kevlaru lub tworzywa ABS. Jest to złożona konstrukcja zapewniająca doskonałe bezpieczeństwo. Kaski w technologii Hardshell są odporne na uderzenia, absorbują wstrząsy i posiadają izolujące wnętrze, które wpływa na wysoki komfort noszenia. Wadą tej konstrukcji jest często waga kasku i wyższa cena.

konstrukcja kasku narciarskiego hardshell

HYBRYDA

Technologia ta jest połączeniem skorupy hardshell z inmould. Zapewnia lepszą cyrkulację powietrza zapewniając maksymalnie wysokie parametry bezpieczeństwa. Jest odporna na uderzenia i posiada wysoki stopień amortyzacji.

konstrukcja kasku narciarskiego hybrid

SYSTEM REGULACJI ROZMIARU

W kaskach rekreacyjnych czyli w większości modeli z miękkim uchem znajdziemy niewielkie pokrętło umożliwiające mikro-regulację i perfekcyjne dopasowanie do obwodu naszej głowy. Dokładne dopasowanie kasku jest kluczowe aby spełniał on swoje funkcje ochronne i był komfortowy. Minimalny luz pozwoli nam na komfortowe noszenie kominiarki w mroźne dni. W zależności od producenta spotkamy się z różnymi nazwami tj. Uvex i system IAS czy Salomon i Custom Dial Fit System.

Część producentów sprzętu narciarskiego poszło o krok dalej. W kaskach zaczęto wykorzystywać popularny w butach snowboardowych system BOA 360°. Jest to stalowa, cienka linka, która bardzo precyzyjnie otula głowę zapewniając maksymalny poziom bezpieczeństwa. System boa pozwala uniknąć tworzenia punktowych nacisków równomiernie rozkładając siłę nacisku.

Kaski z grupy Race czyli popularnie znane jako twarde ucho nie posiadają mikro regulacji obwodu. Takie kaski dobieramy z należytą starannością.

Jeśli nie wiesz jak dokonać poprawnego pomiaru głowy sprawdź artykuł w naszym poradniku

konstrukcja kasku narciarskiego boa      kask narciarski i system regulacji

SYSTEM WENTYLACJI W KASKU NARCIARSKIM

Większość kasków narciarskich wyposażona jest w system wentylacyjny. Pozwala on odprowadzić nadmiar ciepła z dala od głowy, dzięki czemu jazda w kasku przez cały dzień jest komfortowa. Producenci wyposażają swoje produkty w regulacje wentylacji. W mroźniejsze dni możemy całkowicie zamknąć system tak aby zimno nie wychładzało organizmu. Z kolei w słoneczny dzień, gdy temperatura jest przyjemniejsza wentylacja może pozostać otwarta tak aby umożliwić jej skuteczne działanie.

wentylacja w kaskach narciarskich

SYSTEM ZAPIĘCIA KASKU

Kolejnym ważnym aspektem jest sposób zapinania kasku narciarskiego. Najlepsze rozwiązanie to takie, które pozwala wykonać ta czynność w rękawicach narciarskich. W zależności od modelu producenci stosują różne zapięcia. Klasyczne zapięcie oparte na klamrze wykorzystywane jest między innymi w kaskach Head i Salomon. Uvex posiada minimalnie inny system, który ułatwia ściągnięcie kasku prostym kliknięciem. Zaś firma Marker wyposażyła swoje kaski w magnetyczne zapięcie, które samo przyciąga odpowiednie krańce zapięcia.

PASEK POD BRODĄ W KASKU NARCIARSKIM

Kolejnym istotnym elementem w budowie kasku jest pasek zapinający znajdujący się na brodzie. Ważne jest aby był wykonany z przyjemnego materiału tak aby uniknąć podrażnień. Większość modeli kasków narciarskich posiada specjalny ochraniacz, który można dowolnie przesuwać tak aby zapięcie nie przeszkadzało podczas jazdy. Długość paska powinna być odpowiednio wyregulowana tak aby kask nie utrudniał oddychania i przełykania śliny.

ZACZEP NA GOGLE

Przydatny gadżet, który nie pozwoli nam zgubić gogli! Umiejscowiony na tylnej ściance kasku zaczep przytrzymuje gogle w odpowiedniej pozycji i nie pozwala na zsunięcie się z kasku.

zaczep na gogle narciarskie w kasku narciarskim     zaczep na gogle narciarskie w kasku narciarskim

DOPASOWANIE GOGLI DO KASKU NARCIARSKIEGO

Przy wyborze kasku warto udać się do sklepu wraz z goglami. Zalecamy jednak, żeby to gogle dobierać do kasku a nie na odwrót. Ważniejsze jest aby nasza głowa czuła się komfortowo w danym modelu. Sklepy posiadają mnóstwo modeli gogli, mniejszych, większych z szybą lustrzaną i zwykłą dlatego ich dobór nie stanowi takiego problemu jak wybór odpowiedniego kasku narciarskiego. Gogle narciarskie nie mogą być zbyt wysokie ani zbyt szerokie. Gogle powinny mieścić się w obrysie kasku, nie powinny w żadnym miejscu zbyt mocno uciskać. Istotne jest dopasowanie gogli do krawędzi kasku. Nie powinniśmy pozwolić na tworzenie się szczeliny na czole. Może ona doprowadzić do poważnego dyskomfortu przy cięższych warunkach atmosferycznych (przy mrozie czy marznącym deszczu).

Popularnością cieszą się również kaski z wbudowaną szybą, które gwarantują szerokie pole widzenia. O ich zaletach przeczytasz tutaj

Prawidłowemu dopasowaniu gogli do kasku narciarskiego poświęciliśmy inny artykuł. Przejdź do artykułu

Grafiki wykorzystane ze strony Uvex.com.pl

Napisz odpowiedź