CZYM SĄ POŁÓWKI ROZMIARÓW W BUTACH NARCIARSKICH?

CZYM SĄ POŁÓWKI ROZMIARÓW W BUTACH NARCIARSKICH?

Nasze doświadczenie w doborze butów narciarskich opiera się na wielu latach spędzonych w pracy jako sprzedawcy sprzętu zimowego. Codziennie słyszeliśmy „pół rozmiaru większe byłyby lepsze” albo „pół rozmiaru mniejsze proszę”. W bezpośrednim kontakcie z klientem nie ma problemu, żeby na szybko wytłumaczyć co oznacza owe pół rozmiaru. Jednak przy sprzedaży internetowej to klient sam podejmuje decyzję i jak się okazuję często błędną z powodu niewystarczającej wiedzy. Powszechnie przyjęło się, że rozmiar 26.0 i 26,5 to inne rozmiary, nic bardziej mylnego...

ROZMIAR BUTÓW NARCIARSKICH W CENTYMETRACH - MONDO POINT?

Jeśli przeczytałeś nasz artykuł o właściwym doborze butów narciarskich już wiesz, dlaczego nie znajdziesz u nas rozmiarów europejskich. Prawidłowy wybór butów narciarskich i to zarówno na odległość jak i w sklepie stacjonarnym powinien być poprzedzony zmierzeniem długości oraz szerokości stopy, tak aby otrzymany wynik podany był w centymetrach. Każda firma niezależnie czy to amerykańska, francuska czy niemiecka posługuje się centymetrami, jest to wartość stała i niezmienna niezależnie od szerokości geograficznej. Dlatego też wybierając buty narciarskie odrzuć na bok myśl o europejskiej rozmiarówce i rozmiarze, który nosisz na co dzień, a patrz na tabelę MONDO POINT.

CO OZNACZAJĄ POŁÓWKI W ROZMIARACH BUTÓW NARCIARSKICH?

W butach narciarskich występują rozmiary pełne i tzw. połówki np. 26.0 i 26,5. Rozmiary pełne (26.0) to buty węższe i ciaśniejsze, połówki (26,5) z kolei są szersze i zapewniają stopie więcej przestrzeni. Oba te rozmiary posiadają TAKĄ SAMĄ DŁUGOŚĆ wkładki wewnętrznej (260mm) . Różnica polega tylko i wyłącznie na SZEROKOŚCI danego buta, która regulowana jest wkładką wewnętrzną na dnie buta. Dla przykładu jeśli założymy na jedną stopę rozmiar 26.0 a na drugą rozmiar 26,5 odczujemy różnicę w komforcie i będzie wydawało nam się, że połówka jest większa. Dzieje się tak dlatego, że wkładka wewnętrzna w połówce rozmiaru jest cieńsza i pozostawia więcej wolnej przestrzeni w bucie. Analogicznie pełny rozmiar posiada stosunkowo grubszą wkładkę, która wypełnia but i zmniejsza jego objętość. Długość butów narciarskich dobieramy tylko na podstawie pełnych rozmiarów! I tu nasuwa się pytanie po co w takim razie te połówki? Odpowiedź jest prosta dla komfortu osób o szerszych stopach.

Dla lepszego zobrazowania rozmiarów:

27,0 – długość wkładki wewnętrznej to 270mm

27,5 - długość wkładki wewnętrznej to 270mm - but szerszy od 27.0 (cieńsza wkładka na dnie buta wewnętrznego)

28,0 - długość wkładki wewnętrznej to 280mms

28,5 - długość wkładki wewnętrznej to 280mm - but szerszy od 28.0 (cieńsza wkładka na dnie buta wewnętrznego).

DODATKOWE WKŁADKI W BUTACH NARCIARSKICH.

Przy wyborze butów narciarskich możemy się również spotkać z określeniem rozmiaru jako 26/26,5. Jest to widoczne np. w części modeli sprzętu narciarskiego marki Atomic i Salomon. Określenie to jest jak najbardziej prawdziwe dzięki specjalnej wkładce dodawanej przez producentów. Klient może sam zadecydować ile wolnej przestrzeni jest mu potrzebne do komfortowego użytkowania butów narciarskich, bez konieczności zamawiania dwóch rozmiarów.

WKŁADKA WEWNĘTRZNA W BUTACH NARCIARSKICH ATOMIC

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił zależność pełnych i połowicznych rozmiarów w butach narciarskich. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z naszymi doradcami KONTAKT

Wszystkie dostępne modele butów narciarskich znajdziesz tutaj

BUTY NARCIARSKIE DAMSKIE

BUTY NARCIARSKIE MĘSKIE

BUTY NARCIARSKIE JUNIORSKIE

2 komentarzy

 1. dobór butów
  Bardzo przydatne info.
  janusz,
 2. dobór butów
  Bardzo przydatne info.
  janusz,

Napisz odpowiedź