Początki narciarstwa to dla dziecka zawsze duże przeżycie, dlatego tak ważne jest żeby miały one formę zabawy, która nie zniechęci, a pobudzi go do dalszych prób na stoku. Istotną rolę odgrywa również właściwy dobór sprzętu zimowego – odpowiednie buty to podstawa, dzięki której dziecko będzie czuło się komfortowo i pewnie. Ciekawa grafika i intensywne kolory to kolejne elementy kótre zwiększą entuzjazm u dziecka i sprawią, że samo będzie chciało uczyć się jazdy na nartach. Dobór właściwych butów narciarskich dla juniorów jest dużo łatwiejszy niż kilka lat temu. Producenci oferują różnorodne modele, wyposażone w najnowsze technologie oraz w pełni odpowiadające umiejętnościom i anatomii dziecka.

  • Najważniejszym punktem w doborze butów jest wybór ich właściwego rozmiaru. Jednocześnie jest to też najtrudniejszy moment, ponieważ dzieci w wieku 3-6 lat często nie są w stanie samodzielnie stwierdzić czy dany rozmiar jest odpowiedni. Żeby dokonać poprawnego pomiaru, należy (tak jak przy doborze butów dla osób dorosłych) odrysować stopę dziecka na kartce i zmierzyć jej długość w centymetrach, ponieważ właśnie w tej jednostce podawane są rozmiary butów narciarskich. Drugim rozwiązaniem, np. kiedy chcemy zrobić dziecku prezent, jest zmierzenie wkładki zwykłego buta – warunkiem jest jego właściwy rozmiar.
  • Z naszego doświadczenia wynika, że do zmierzonej długości trzeba dodać od 1 do 2 cm, ponieważ stopa dziecka rośnie w bardzo szybkim tempie (większa przestrzeń w bucie uniemożliwiłaby precyzyjne sterowanie nartami). Przykładowo - jeśli długość odrysowanej stopy wynosi 20 cm to należy szukać butów w rozmiarach: 21, 21.5 i 22. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim miesiącu dokonujemy zakupu – jeżeli ma to miejsce na długo przed miesiącami zimowymi, trzeba mieć świadomość, że rozmiar stopy dziecka może jeszcze ulec zmianie.
  • Na rynku pojawiły się także buty narciarskie, w których można zwiększyć rozmiar, dzięki ich „rozsunięciu”. Takie modele mają jednak dużą wadę – skorupa jest nieszczelna i w okresie kiedy śnieg jest bardziej mokry, wilgoć dostaje się do środka.
  • W wieku od 10 do 14 lat dziecko często osiąga taki sam rozmiar stopy jak osoba dorosła. Jeżeli dziecko ma szczupłą łydkę, najlepiej wybrać modele przeznaczone dla juniorów (rozmiary sięgają nawet do 27,5 cm) – wówczas mamy gwarancję, że noga będzie właściwie trzymana w bucie. Natomiast w przypadku kiedy dziecko charakteryzuje się wysoką wagą, lepszym rozwiązaniem będzie zakup butów dla dorosłych (od rozmiaru 22), które zagwarantują więcej przestrzeni w cholewce.

PODZIAŁ BUTÓW Narciarskich ZE WZGLĘDU NA UMIEJĘTNOŚCI MAŁEGO NARCIARZA:

  • dzieci początkujące - przeważnie buty narciarskie zapinane na jedną klamrę (sprawdź),
  • średniozaawansowane i dobrze jeżdżące – dwie, trzy klamry (sprawdź),
  • dzieci z zaawansowanymi umiejętnościami oraz juniorzy o sportowym zacięciu – 4 klamry (sprawdź).

Wybierając buty dla dziecka, warto też skupić się na ich wyglądzie – dziecięca grafika i liczne kolory na pewno zachęcą juniora do przymierzenia buta. W naszej ofercie mamy typowe buty dla dziewczynek np. w odcieniach różu oraz buty, które spodobają się raczej chłopcom. Jeśli natomiast chcemy, by z butów korzystały kolejne pokolenia, wybierzmy modele neutralne - bez charakterystycznych kolorów czy grafiki. Będą mogli w nich jeździć zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.

MIERZENIE BUTÓW narciarskich

Mierząc buty w sklepie lub w domu należy założyć dziecku grube skarpetki – jednak wyłącznie jedną parę, a nie kilka tak jak często jest to praktykowane. Tylko dobrze dopasowany but zapewni dziecku właściwy poziom ciepła, bez ryzyka otarć i odparzeń.

SZUKASZ PROFESJONALNYCH BUTÓW narciarskich W ATRAKCYJNYCH CENACH? KONIECZNIE SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ Dla Dzieci - Przejdź do pełnej oferty butów narciarskich!

Jak dobrać buty dla dziecka? 61863230.jpg