Narciarstwo alpejskie to dyscyplina sportowa, w której właściwe dopasowanie sprzętu stanowi najważniejszy element w przygotowaniach do jazdy. Jego prawidłowy dobór ma wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo narciarza – zmniejsza ryzyko wszelkich kontuzji, a nawet groźnych wypadków. Poza tym umożliwia komfortową jazdę, która z kolei zachęca do tego, aby dalej doskonalić swoją technikę. Sprzęt narciarski musi być dobrany do umiejętności narciarza, osobistych preferencji (stylu i miejsca jazdy) oraz warunków panujących na stoku.

JAKĄ DŁUGOŚĆ NART WYBRAĆ?

  • Narty dla początkujących i średniozaawansowanych (czyli głównie allround i allmountain) dobiera się nawet 20 - 15 cm krótsze od wzrostu, co może być sporym zaskoczeniem dla narciarzy, którzy byli przyzwyczajeni do „starej szkoły” i jak najdłuższych desek. Wpływ na to ma mocne taliowanie oraz fakt, że na nartach krótszych jeździ się po prostu łatwiej (kliknij żeby zobaczyć modele allround z naszej oferty).

  • Kobiety powinny wybierać narty o długości do brody (ok 20 cm krótsze), natomiast mężczyźni o długości do nosa (średnio 15 cm krótsze).
  • Odstępstwo od takiego doboru nart następuje, gdy narciarz wykazuje się zaawansowanymi umiejętnościami, posiada większą masę lub preferuje szybką jazdę. Wówczas, do wyżej wspomnianej długości należy dodać jeszcze 5 cm.
  • W przypadku gdy narciarz wykazuje się małymi umiejętnościami, niską wagą, bądź jeździ wyłącznie po krótkich stokach – zamiast dodawać, odejmujemy 5 cm.
  • W nartach typu Race inaczej dobiera się długość do slalomówek, a inaczej do gigantek. Narty slalomowepowinny dosięgać do brody, chyba że narciarz posiada wysoką wagę – wówczas warto wybrać trochę dłuższy model. Narty gigantowe dobieramy natomiast do wzrostu, albo 5 cm dłuższe (przy większej wadze). Pamiętaj, że gigantki służą do dużych prędkości, więc większa długość zapewni lepszą stabilność (kliknij żeby zobaczyć modele race z naszej oferty).
PAMIĘTAJ!

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości podczas wyboru nart albo czujesz się niekomfortowo na wybranym przez siebie modelu - nie bój się pytać. Doradcy naszych w sklepach (zarówno stacjonarnym, jak i internetowym) posiadają wiedzę, która pomoże Ci w doborze właściwego dla siebie sprzętu NAPISZ DO NAS - KONTAKT.

PONIŻEJ PREZENTUJEMY TABELĘ, KTÓRA DODATKOWO UŁATWIA DOBÓR WŁAŚCIWEJ DŁUGOŚCI NART:
Jak dopasować długość nart?